سفارش تبلیغ
صبا
صفحه نخست        عناوین مطالب          نقشه سایت              ATOM           
گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان
درباره وبلاگ


این وبلاگ در تاریخ29/11/1386 توسط سرگروه حرفه وفن کنگان طراحی گردیده است.امید است همکاران، دوستان و دانش آموزان عزیز با نظرات و پیشنهادات سازنده خود،در هر چه بهتر شدن مطالب این وبلاگ مرا یاری نمایند.
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
بعد از 25 سال خاموشی،روشن شدموزه ملی محاسبات انگلیس پس از یک ربع قرن مجددا نخستین رایانه جهان را روشن کرده است. رایانه 61 ساله «هارول دکارتون» در حقیقت یک ماشین حساب 2?5 تنی است که از 10 هزار قطعه متحرک برخوردار است و می*تواند بدون وقفه تا 80 ساعت در هفته کار کند.
این دستگاه در سال 1951 به عنوان یک فناوری شگفت*اگیز معرفی شد اما تنها چند دهه بعدتر از آن دانشمندان توانستند آنرا در یک مقیاس جیبی برای کاربری ساده*تر تولید کنند.این فناوری با قابلیت محاسبه ارقام با دقت بالا در 24 ساعت روز در تأسیسات تحقیقاتی انرژی اتمی برای مدلسازی ریاضیاتی مورد استفاده بود.به دلیل پیشرفته بودن بسیار زیاد آن، این رایانه جای بسیاری از کارکنان آموزش*دیده را برای محاسبه گرفت.
هارول از لوله*های پر شده از گاز حاوی 10 کاتد موسوم به «دکاترون» به عنوان حافظه استفاده می*کرد که شباهت زیادی به کار رم در رایانه*های امروزی دارد. از نوار کاغذی برای ورودی و ذخیره برنامه استفاده می*شد و نتایج در یک چاپگر از راه دور یک نوار کاغذی سوراخ*دار تغذیه می*شد.بعدها این رایانه برای اهداف آموزشی در یک دانشگاه مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن به موزه تحویل داده شد که در انتها پس از جدا سازی اجزا در انبار قرار گرفت.
هارول اکنون برای اولین بار مجددا برای استفاده در موزه ملی محاسبات پارک بلچلی در بوکینگهام شایر دایر شده است.این دستگاه پس از راه*اندازی عنوان قدیمی*ترین رایانه برنامه*ریزی ذخیره شده با قابلیت کارکرد الکترونیک اولیه در جهان شناخته خواهد شد.
این رایانه که توسط موزه به 50 بخش تقسیم و جداسازی شده بود، با همکاری تیمی از داوطلبان پس از سه سال تلاش بازسازی شده است.

موضوع مطلب : کامپیوتر

          
جمعه 92 فروردین 23 :: 11:21 صبح
<   1   2   
پیوندها
آمــار سایت
رتبـه ما در گوگل
فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی میهن مارکت

فروشگاه اینترنتی میهن مارکت

به وقت کنگان
امکانات جانبی