زیبایی پوست -
سفارش تبلیغ
صبا
صفحه نخست        عناوین مطالب          نقشه سایت              ATOM           
گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان
درباره وبلاگ


این وبلاگ در تاریخ29/11/1386 توسط سرگروه حرفه وفن کنگان طراحی گردیده است.امید است همکاران، دوستان و دانش آموزان عزیز با نظرات و پیشنهادات سازنده خود،در هر چه بهتر شدن مطالب این وبلاگ مرا یاری نمایند.
آرشیو وبلاگ
نویسندگان

 

چالشهای زیبایی پوست و نقش عوامل تغذیه ای ضد پیری

تهیه و تنظیم : مسعود نصیری کارشناس تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه رازی کرمانشاه و   نگین نادرعلی مشاورمراقبتهای پوست و مو                 

مقدمه:

طول عمر و گذر زمان تغییراتی را در پوست صورت ایجاد می‌کند، مهم‌ترین آنها شلی و افتادگی پوست، پیدایش چین و چروک، پیدایش لک‌های تیره یا قهوه‌ای‌ رنگ، ایجاد فرورفتگی‌های متعدد و تغییرات عروقی است. آنچه در این بین بیشتر از هر چیز خودنمایی می‌کند و به نوعی نماد پیری محسوب می‌شود، چین و چروک‌های پوست صورت است زیرا در معرض دید همگان است و نقش مهمی در برقراری روابط اجتماعی، فردی و شغلی افراد دارد به همین علت همه به دنبال راهی هستند تا بتوانند به نوعی این چروک‌ها را برطرف کنند.

بطور تخمینی تا سال 2030 حدود 30% از جمعیت دنیا بالای 65 سال خواهند داشت . بررسیها نشات میدهد که افراد مسن بطور قابل ملاحظه ای بیشتر از گروه سنی جوانتر دچار مشکلات پوستی میشوند بعضی از این اختلالات ویژه پیری است و بسیاری مرتبط با تغییرات سیستم ایمنی در پوست است . پاسخ های ایمنی طبیعی در پوست شامل سدهای فیزیکی . مخاط .ترکیبات ضد میکروبی که در واقع وظیفه اصلی آن علاوه بر جذب تشعشعات زیان آور خورشیدی مانع از دست رفتن آب بدن میشود از طرف دیگر اسیدهای چرب آزاد موجود در سد دفاعی با ایجادیک محیط اسیدی از تشکیل تجمعات باکتریایی مانند استافیلوکوک طلایی جلوگیری میکند کشیدن سیگار به خصوص در زنان موجب تشدید پیری ناشی از آفتاب میگردد و ارتباط مستقیم بین تعداد سیگارها ی کشیده شده در عرض سال و شدت چین و چروک و تغییر رنگ خاکستری موها وجود دارد .

مردم دنیا همه  ساله بیلیونها دلار برای کرمهای ضد چروک و لوسیونهای پوستی خرج ، میکنند تا پوستشان نرم و سالم بماند.چه عواملی پوست ما را چروک میکند و چه چیزی میتواند علایم پیری را به تاخیر انداخته و یا کاهش دهد؟

افزایش سن و سالهایی که پوست در معرض عوامل محیطی نظیر ، آفتاب و استرس قرار دارد سبب میشود پوست چروکیده و ضعیف، شود زیرا که قادر نیست دوباره به طور صحیح مرمت شود. همچنانکه یک شخصی پیر ، میشود غشاء میانی پوست (لایه داخلی پوست که زیر قسمت سطحی خارجی ترین قسمت اپیدرم قراردارد)  شروع به کم چربی شدن میکند. بعضی مردم گمان میکنند که خرابی پوست براثر ، آفتاب عامل90 درصد پیری پوست است.

بررسی های انجام شده توسط متخصصین پوست و زیبائی گواه این واقعیت است که عوامل متعددی در پیری زودرس پوست صورت و گردن نقش دارند. از آن میان می توان به : شرایط آب و هوائی (تابش شدید نور خورشید، وزش بادهای تند، آلودگی هوا)، عدم کشیدگی طبیعی عضلات و ماهیچه های صورت و گردن به علت ورزش ندادن این عضلات ، تأثیر جاذبه زمین ، عدم نوشیدن آب کافی ، تغذیه نامناسب ، اخم کردن و بالابردن ابروها، استفاده از کرم ها و لوازم آرایش غیر استاندارد و افراط در آرایش صورت اشاره نمود. تجربه نشان می دهد اشخاصی که در محیط های سرپوشیده کار می کنند، مانند کارکنان کارخانه ها و سازمان ها از زیانهای تابش خورشید و وزش بادهای تند که موجب خشکی و زبری پوست می شود در امان هستند. این دسته از افراد دیرتر از مزرعه داران ، دریانوردان ، ورزشکاران دچار پیری زودرس پوست صورت وگردن می شوند. عدم کشیدگی طبیعی عضلات وماهیچه های صورت نیز سبب چین و چروک پوست صورت و گردن می گردد.

شکلبندی و ساختار

فیبرهای کلاژن ساختمان اصلی پروتئین در پوست هستند و فیبرهای الاستین به خاطر قابلیت ارتجاعی خود (توانایی برای کشیدگی و قابلیت بازگشت به شکل اولیه ) به پوست شادابی و طراوت می دهند. پوست خوب پیامد طبیعی سلولهای پوستی جدید است که در محیط مطلوب مواد اساسی سازنده پوست نظیر آمینو اسیدها، ویتامین ها و مواد معدنی به وجود می آید. به نظر می رسد که علت محکم ماندن پوست مستقیماً با سلامت فیبرهای کلاژن ارتباط دارد و سلولهای پوستی به میزان کافی ویتامین ث نیاز دارند تا به طور سالم فیبرهای کلاژن را بسازند

*    بهترین راهکار زیبا بودن پوست و پیشگیری از چروک

قطعا شما بایستی دامنه وسیعی از محصولات آرایشی را با مارکهای معتبر استفاده کرده تا از طریق آزمون و خطا سازگارترین آنهارا با پوست خود بیابید . قبل از رفتن به رختخواب بایستی هر آنچه که از آن به نام مواد آرایشی نام برده میشود را از روی پوست پاک کنید. و ژل یا کرم مناسب دور چشم را برای پیشگیری از چروکهای دور چشمی استفاده نمایید . حتما کرم مخصوص دور لب ها را خصوصا در افراد سیگاری قبل از خواب توصیه میکنم چراکه با افزایش سن چروکهای خاص آن منطقه پوستی ظاهر خواهند شد .و در انتها بکارگیری یک مرطوب سازنده خوب برای بدن جهت پیشگیری از خشکی پوست و حفظ ساختار فیزیکی آن ضروری است.

بیشتر مردم استفاده از این کرمهارا در اپتدای دهه سوم یا چهارم زندگی آغاز میکنند . اما در پوستهای خشک نسبت به پوستهای چرب روند چروک شدن سریعتر آغاز میشود و در عین حال بیشترکرمهای ضد چروک برای پوستهای جوان سنگین بوده و بدیهی است که با توجه به نوع پوست و سن مربوطه قابل تجویز میباشند . و در این رابطه باز هم توصیه میشود برای پیشگیری از پیر شدن زودرس پوست خود بطور مداوم از یک لایه کرم ضد آفتاب مناسب و متناسب با پوست خود استفاده نمایید .       

روشهای مناسب زیبا نگه داشتن پوست

1 -   پوست خود را همواره مرطوب نگاه دارید. مصرف کرم‌های مرطوب کننده تا حدودی می‌توانند چروک‌های ریز را به‌طور موقت از بین ببرند.                                                        

2-  میوه و سبزیجات تازه را به میزان کافی مصرف کنید.                                                    
3- از آرایش زیاد پرهیز کنید.                                               
 
4- هرگز سیگار نکشید
                                                                .
5- صورت خود را زیاد نشویید (2 بار در روز کافی است ) و از صابون‌های خشن و زبر پرهیز کنید . زیرا شستن زیاد باعث کم شدن چربی و رطوبت پوست می‌شود
                                                                 
6- خواب کافی داشته باشید.

7- به پشت بخوابید ، وقتی که به صورت طاق باز می‌خوابید ، اثرات کشیدگی جاذبه روی پوست شما به حداقل می رسد                      
8- از نوشیدن الکل به شدت پرهیز کنید
                                                     
9- قبل از اینکه در معرض آفتاب‌ ‌قرارٌ بگیرید، از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید و حمام آفتاب نگیرید

10- در مــعرض حرارت قرار نگیـرید. گـرما قـادر اسـت، بـه بافت‌های همبند پوست صدمه وارد کند. هنگام استفاده از سشوار دستی آن را در حالت بسیار‌ ‌داغ قرار ندهید و جریان هوای گرم را مستقیما به سمت پوست نگیرید

نقش آنتی اکسیدانهای گوناگون

همانطور که در بالا به تفسیر گفته شد یکی از مهم ترین دلایل پیری پوست، تخریب سلولی توسط رادیکال های آزاد است. رادیکال های آزاد که بسیار فعال هستند ، به ساختار سلولی بدن حمله می کنند و آنها را از بین می برند. عمده ترین منبع تولید کننده رادیکال های آزاد ، سوخت سلولی است که هر لحظه در تمام سلول های بدن به مصرف می رسند . به نظر می رسد افزایش مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان ، از پوست در برابر تخریب رادیکال های آزاد محافظت می کند. البته نتایج قطعی آنتی اکسیدان های مواد غذایی بیان نشده است و تنها اثرات غیرمستقیمی از آنها دیده شده است.

یک خصوصیت مهم مواد آنتی اکسیدانی، محلول بودن در آب و در چربی است، زیرا بافت سلولی بدن به گونه ای است که غشاء ها از جنس چربی و فضای خارج و داخل سلول، آب است. از این رو آنتی اکسیدان های محلول در آب، از خارج  و داخل سلول محافظت می کنند و انواع محلول در چربی ها غشاء را تازه و جوان نگه می دارند. پس هر دو نوع مورد نیاز هستند تا یک سد محافظتی مناسب، در برابر رادیکال های آزاد بوجود آورند.

منبع:http://www.razi.ac.ir/taghzieh/3%20article/nasiri-%20skin%20better%20diet%20-Article.html
موضوع مطلب :

          
چهارشنبه 88 اسفند 5 :: 6:21 عصر

پیوندها
آمــار سایت
رتبـه ما در گوگل
فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی میهن مارکت

فروشگاه اینترنتی میهن مارکت

به وقت کنگان
امکانات جانبی