تحقیق شماره 3(آشنایی با هنرهای مرتبط با چوب) -
سفارش تبلیغ
صبا
صفحه نخست        عناوین مطالب          نقشه سایت              ATOM           
گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان
درباره وبلاگ


این وبلاگ در تاریخ29/11/1386 توسط سرگروه حرفه وفن کنگان طراحی گردیده است.امید است همکاران، دوستان و دانش آموزان عزیز با نظرات و پیشنهادات سازنده خود،در هر چه بهتر شدن مطالب این وبلاگ مرا یاری نمایند.
آرشیو وبلاگ
نویسندگان

بنام ذات بی همتا

نام ونام خانوادگی محققان :سکینه کاظمیان و شهره احمدی

 کـــــــــــــــلاس :دوم راهنمایی 

نام کتـــــاب:آشنایی با چوب و هنرهای مرتبط با آن

  نویسنده:دکتر حسین یاوری

 منبت کاری

 

منبت کاری روی چوب را هنر ایجاد طرح ها و نقش های مفصل،همراه با خلل و فرج و فرو رفتگی و بر جستگی که با اجرای دقیق از لحاظ رعایت تناسبات،تقارن ها و تعادل ها همراه است دانسته اند .

منبت کاری که هنری است که مشتمل بر حکاکی و کنده کاری بر روی چوب بر اساس نقشه یی دقیق یکی از هنر های با سابقه و قدیمی مرتبط با چوب و حتی هنر های صناعی ایران است. بنا به اسناد و مدارک موجود منبت کاری در ایران متکی به سابقه یی بیش از1500 سال است و حتی عده ی از محققان به صراحت اظهار کرده اند که این هنر قبل از دوره ی ساسانیان در ایران رواج داشته است.گواین که قدیمی ترین اثر منبت موجود که به مسجد جامع عتیق شیراز از تعلق دارد و یک لنگه در چوبی منبت کاری شده است به نیمه ی اول قرن سوم ه.ق تعلق دارد و در حال حاضر اثری قدیمی تر از ان در دسترس نیست.

ادامه مطلب ...


موضوع مطلب :

          
جمعه 91 فروردین 25 :: 11:25 صبح

پیوندها
آمــار سایت
رتبـه ما در گوگل
فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی میهن مارکت

فروشگاه اینترنتی میهن مارکت

به وقت کنگان
امکانات جانبی