آنفولانزای مرغی -
سفارش تبلیغ
صبا
صفحه نخست        عناوین مطالب          نقشه سایت              ATOM           
گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان گروه آموزشی حرفه و فن کنگان
درباره وبلاگ


این وبلاگ در تاریخ29/11/1386 توسط سرگروه حرفه وفن کنگان طراحی گردیده است.امید است همکاران، دوستان و دانش آموزان عزیز با نظرات و پیشنهادات سازنده خود،در هر چه بهتر شدن مطالب این وبلاگ مرا یاری نمایند.
آرشیو وبلاگ
نویسندگان

                          آنفولانزای مرغی

آنفولانزای مرغی ماکیان را مبتلا می کند و عامل آن ویروسی.است .که با ساختار فیزیکی پرندگان سازگار شده است.با وجود اینکه این بیماری مخصوص ماکیان است، اما در سالهای اخیر ظاهر این ویروس به گونه های دیگر جانداران نیز منتقل شده و موجب ابتلای انسانها به این بیماره شده است درمقابل، ویروس آنفولانزای فصلی بویژه با بدن انسان سازگارمیشود. بر خلاف آنفولانزای مرغی، آنفولانزای فصلی به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و هر ساله جان صدها هزار تن را می گیرد. طبق گزارشها و آمارهای بدست آمده، از آخرین پژوهش ها تاکنون 170 تن به بیماری آنفولانزای مرغی مبتلا شده اند که حدود 92 نفر آنها جان باخته اند و تقریبا تمام آنها از منطقه شرق آسیا بوده اند. این ویروس اغلب در فضولات پرندگان یافت می شود و مرغدارانی که این ویروس را تنفس می کنند به آن مبتلا می شوند

انتقال بیماری از انسان به انسان بسیار به ندرت اتفاق می افتد. آنچه این بیماری را برای انسان خطرناک می کند ، این است که ویروس آن به شکلی دچار جهش ژنتیکی و تغییر رفتار شود که بتواند از انسان به انسان دیگر منتقل شود. در نتیجه این امر، شیوع بیماری بسیار گسترده خواهد شد. خطرناکتر از این وضعیت آن .است که ویروس مرغی بتواند فردی را آلوده کند که همزمان به بیماری آنفولانزای انسانی مبتلا است در صورتی که ژن های ویروسهای مرغی و انسانی در این شرایط با یکدیگر ترکیب شوند ویروس می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود و درنتیجه یک آنفولانزای عالم گیر شایع خواهد شد. تقریبا هیچ فردی به طور طبیعی در برابر ویروس جدید مصونیت نخواهد داشت. در حالی که این ویروس می تواند ظرف 6 ماه به همه مناطق جهان برسد. هیچ کس نمی داند ما چقدر به زمان این اپیدمی احتمالی جهان نزدیک هستیم، اما بسیاری ازدانشمندان می گویند که ما به این نقطه خواهیم رسید، چرا که به نظر می رسد همه گیری آنفولانزا در .سیکلهای 25 ساله به وقوع می پیونددو آخرین دوره آن در سال 1968 بوده است .

آنچه نگرانی را در این اواخر بیشتر کرده اینست که آنفولانزای مرغی آلوده کردن پستانداران را از جمله پلنگ ها و ببرها را آغاز کرده است.بررسی اخیر آزمایشگاهی نشان داد که ویروس آنفولانزای مرغی می تواند در میان گربه ها نیز رد و بدل شود. همچنین این ویروس توانسته اردکها را بدون بروز بیماری و علائم ظاهری آن آلوده کند. این امر خطر آلودگی مرغان را افزایش می دهد . در مورد علائم بیماری باید یاد آور .شد که ابتلا با یک تب خفیف، سر درد و درد مفاصل آغاز می شودتب بیماری ممکن است به مدت یک روز فروکش کند. بیمار به سختی تنفس می کند و بتدریج سرفه ها آغاز .می شودهمزمان با کم رسیدن اکسیژن به مغز در اثر اشکال در تنفس حالت کما و مرگ به همراه خواهد داشت. از آنجا که علائم آنفولانزای مرغی بسیار مشابه آنفولانزای معمولی است، خطر آن اینست که ممکن است پزشکان نتوانند تفاوت آن را تشخیص دهند. اما در صورتی که این بیماری ظرف 48 ساعت تشخیص داده شود و بیمار تحت درمان خاص بیماری مانند مصرف داروی ضد ویروسی قرار گیرد، بیمار معمولا بهبودی کامل بدست می آورد. تاکنون به منظور توقف این بیماری میلیونها مرغ، جوجه و اردک در کشورهای آلوده .شده آسیایی به منظور کاهش خطر ابتلا در میان پرندگان و انسان های سالم، کشتار شده اند.

نجات و پاکسازی در مناطق مستعد و آسیب پذیر مانند مرغداری ها و مزارع افزایش یافته است. همچنین از پزشکان خواسته شده تا نسبت به علائم بیماری در بیماران کنجکاوتر بوده و آنها را تحت کنترل دقیق داشته باشند. با این حال سازمان جهانی بهداشت هشدار داده که اگر در حال حاضر این بیماری شایع شود هیچ .کشوری برای مقابله با آن چه به لحاظ دارویی و چه به لحاظ واکسینه کردن آماده نیست.امکان انتقال بیماری از راه خوردن گوشت مرغ آلوده وجود ندارد اما این در صورتی است که گوشت کاملا پخته شده و خام نباشد این امکان وجود نخواهد داشت. در زمینه تهیه واکسن این بیماری لازم بذکر است که دانشمندان در مراحل بسیار اولیه از آزمایش یک واکسن آزمایشی هستند. اگر یک حالت عالم گیر از این زنجیره در سال آینده و درسالهای آتی بروز کند، میلیون ها تن در اروپا و امریکا و میلیاردها تن در سایر نقاط جهان به این واکسن دسترسی نخواهند داشت. بعلاوه دولت های هر کشور باید تصمیم بگیرند چه گروهی از جامعه برای تزریق این واکسن در اولویت قرار دارند که این تصمیم بستگی به این دارد که به آنها بخواهند .مرگ و میر احتمالی را کاهش دهند .

در خصوص یک تلاش بین المللی برای مقابله با این ویروس متذکر شد که نوامبر سال 2004، سازمان جهانی .بهداشت  در یک در خواست قطعی از دولت خواست تا در جهت تولید و توزیع واکسن بیماری اقدام کنند

ظاهرا تاکید آمریکا در این زمینه در راس کشورها ی اروپایی قرار داشته است . هم اکنون در حدود 10 شرکت در حال کار کردن بر روی تهیه واکسن این بیماری هستند و بسیار نیز انتظار می رود که در سال جاری آزمایش های بالینی در این زمینه را آغاز کنند. در مقایسه با سارس باید گفت از آنجا که آنفولانزای مرغی بر خلاف سارس به صورت دوره ای در حال گردش است، اما سارس را می توان برای مدتی تحت .کنترل خود در آورد و شیوع آن را متوقف کرد.

منبع:شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان
موضوع مطلب :

          
شنبه 87 آذر 16 :: 3:55 عصر

پیوندها
آمــار سایت
رتبـه ما در گوگل
فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی میهن مارکت

فروشگاه اینترنتی میهن مارکت

به وقت کنگان
امکانات جانبی